مقررات ارجاع به شرایط عمومی پیمان در قراردادهای پیمانکاری

قراردادهای پیمانکاری که بین کارفرماها و مجریان پروژه‌های عمرانی و ساختمان منعقد می‌شود از لحاظ حقوقی دارای شرایط و پیچیدگی‌های خاصی هستند که برای تسهیل در انعقاد قراردادهای مشابه در این زمینه، نمونه قرارداد مشخصی تحت عنوان «شرایط عمومی پیمان» بین کارفرمایان و پیمانکاران تهیه و بر اساس آن، قراردادهای کاری نوشته می‌شود.

شرایط عمومی پیمان در مورد هر قرارداد خاص اگرچه ممکن است تفاوت‌های جزئی داشته باشد اما به طور کلی سندی است که مشخصات اصلی پیمان، مانند مشخصات دوطرف، موضوع، مبلغ و مدت پیمان، درآن بیان شده است. این شرایط به مرور زمان، آنچنان اهمیت حقوقی پیدا کرده که اکنون به عنوان یک عرف قراردادی در قراردادها قابل استناد است و در حل اختلافات حقوقی ناشی از تفسیر قراردادها می‌تواند راهگشا باشد. در همین خصوص دکتر حسین طالع، حقوقدان و وکیل دادگستری، در گفت‌وگو با «حمایت» به بررسی جایگاه شرایط عمومی پیمان پرداخته است. سازمان‌های دولتی و نهادهای عمومی در واگذاری پروژه‌های عمرانی خود به پیمانکاران ساختمانی، از شکل خاصی از قرارداد استفاده می‌کنند که شرایط عمومی پیمان نام دارد.

 به عبارت دیگر شرایط عمومی پیمان، قانونی است که به تنظیم روابط پیمانکار و کارفرما به صورت کلی پرداخته و نکته‌ای که در آن مورد تاکید قرار گرفته، این بوده که تعیین شرایط جزیی را بر عهده طرفین قرار داده است. به عبارتی  قرارداد کامل پیمان شامل موافقت‌نامه، شرایط عمومی و دیگر مدارک الحاقی آن است که باید تمام آنها رعایت شده و مدنظر قرار گیرد.

 

  نحوه استناد به شرایط عمومی پیمان در قراردادها:

به نظر می‌رسد در پاسخ به این سوال که استناد به شرایط عمومی پیمان در قراردادها چگونه‌ است استناد به شرایط عمومی پیمان عمدتاً به وسیله درج ماده‌ای خاص در قراردادها با این مضمون که «کلیه مواردی که دراین پیمان ذکر نشده است تابع شرایط عمومی پیمان است» صورت می‌پذیرد.

در خصوص ارزش حقوقی و قضایی درج شرط مراجعه به شرایط عمومی پیمان در قراردادهای پیمانی باید گفته شود که این شروط به مقتضای ماده 10 قانون مدنی برای طرفین الزام‌آور است و باعث برخی تکالیف برای طرفین می‌شود. از جمله این شرایط می‌توان به مراجعه به داوری در خصوص اختلافات حاصله بین پیمانکار و کارفرما به جای مراجعه به مراجعه قضایی مستفاد از ماده 53 شرایط عمومی پیمان یا فسخ قرارداد به صورت یک‌جانبه بدون مراجعه به مراجع قضایی مستفاد از مواد 46 و 48 پیمان توسط کارفرما و مواردی از این قبیل اشاره کرد. در مواردی که طرفین قرارداد به داوری هم مراجعه می‌کنند، داور یا داورها می‌توانند با استناد به شرایط عمومی پیمان به تفسیر قرارداد یا حل اختلاف بین طرفین بپردازند و از این منظر، می‌توان گفت که ارجاع به شرایط عمومی پیمان در قراردادها، یک شرط لازم الاجرا بوده و می‌تواند بسیار منشاء اثر باشد.

 

  تکلیف قانونی برای تعیین زمان مراجعه به شرایط عمومی

 در پاسخ به این سوال که آیا امکان رزرو یا استثنای برخی از شرایط عمومی وجود دارد یا خیر؟ اظهار می‌کند: در مورد رزرو می‌توان این‌گونه گفت که قرارداد منعقده فی مابین پیمانکار و کارفرما مقدم بر شرایط عمومی پیمان است.

 به عبارت دقیق‌تر فقط در موارد سکوت قرارداد به شرایط عمومی مراجعه می‌شود؛ از این رو طرفین می‌توانند با توافق یکدیگر مورد خاصی را از شرایط عمومی پیمان مستثنی و به روش دیگری عمل کنند.

وی همچنین به یکی از ابهامات موجود در برخی مواد شرایط عمومی پیمان اشاره می‌کند و می‌گوید: در شرایط عمومی پیمان فعلی، در برخی از مواد، ابهامات، تناقضات و كاستی‌هایی وجود دارد كه در مرحله اجرای پروژه و استفاده از شرایط عمومی پیمان‌، مشكلات و چالش‌های قابل توجهی را به‌وجود می‌آورند. از جمله موادی كه در آنها ابهامات، تناقضات و كاستی‌ها، قابل توجه بوده و در عمل مشكلات زیادی را به‌وجود می‌آورند، برای نمونه ماده 48 این شرایط که اجازه فسخ یک سویه قرارداد بدون مراجعه به مراجع قضایی در موارد پیش‌بینی شده را می‌دهد، در بسیاری از قراردادها منجر به بروز اختلاف بین طرفین شده و در نهایت پرونده آنها را به مراجع قضایی هدایت می‌کند؛ در صورتیکه اصلاح مواردی از این دست، می‌تواند در کاهش اختلافات ناشی از این قرارداد موثر باشد.

با توجه به برخی ابهامات کلی، لزوم بررسی دقیق و رفع كاستی‌های موجود در شرایط عمومی پیمان به منظور كاهش مشكلات مطرح‌شده، اثر بسزایی خواهد داشت‌.

از آنجایی که تنظیم قراردادهای پیمانکاری نیز همانند سایر قراردادها دارای پیچیدگی‌های بسیاری است احتیاط لازم می طلبد قبل از امضای قرارداد با وکیل متخصص در امور قرارداد ها مشاوره اخذ شود. احمدرضا فروزنده بعنوان وکیل تخصصی در امور شرکت ها آماده ارائه خدمات حقوقی در تنظیم قراردادهای پیمانکاری به هم‌میهنان عزیز می باشد. جهت ارتباط با ایشان، با شماره تماس های درج شده در ذیل سایت ارتباط برقرار نمایید.

 
احمد رضا فروزنده جونقانی

احمد رضا فروزنده جونقانی

وکیل پایه یک دادگستری پس از گذراندن دوره کارشناسی در رشته حقوق قضایی در دانشگاه شهرکرد موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته حقوق بین الملل از دانشگاه puna university از کشور هند در پایه first class گردید و پس از اخذ پذیرش و گذراندن یک ترم از دوره دکتری در رشته حقوق تجارت بین الملل در دانشگاه مالزی به منظور خدمت به هم میهنان عزیز در زمینه وکالت در امور حقوقی و شرکتها به میهن عزیز بازگشت. با توجه به علاقه وافر به حقوق تجارت بین الملل و شرکتها چه از لحاظ تئوری و و چه از منظر عملی و مستعد بودن وی در این زمینه تمرکز خود را متوجه قبول وکالت به صورت تخصصی در امور حقوقی نموده و پس از کسب افتخار خدمت به هم میهنان عزیز و موفقیت در پرونده های حقوقی و شرکتها و همچنین مشاوره در شرکتهای متعدد بعنوان مشاوره حقوقی، اکنون افتخار این را دارد که ضمن ادعا در خصوص تخصص در قبول و انجام وکالت در امور حقوقی شرکت ها، امور حقوقی بازرگانی و قراردادها، خدمات حقوقی ورشکستگی شرکت ها، با سابقه مثبت و موثر و تسلط کامل به زبان انگلیسی رضایت کامل موکلین اسبق و امید به جلب رضایت موکلین آینده بتواند بصورت مفید و مؤثر آنگونه که مطلوب و مقبول مخاطبین باشد در خدمت هم میهنان عزیز باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *