اثر ورشکستگی مدیر عامل شرکت در ورشکستگی شرکت و بالعکس

از آنجایی که یک شرکت بعنوان شخصیت حقوقی، مستقل از سهامداران و یا شرکا، بعنوان شخص مستقل و دارای حقوق مستقل از سهامداران خود در حقوق تجارت شناخته می شود و همچنین این امر در خصوص سهامداران و اعضای هیأت مدیره و نیز مدیرعامل صادق است بنابر این همانگونه که ورشکستگی شرکت در ورشکستگی سهامداران و اعضای هیأت مدیره و مدیر عامل فاقد اثر است، ورشکستگی شرکت سبب ورشکستگی افراد مذکور نخواهد شد. ورشکستگی سهامداران و مدیر عامل شرکت نیز تأثیری در ورشکستگی شرکت نخواهد داشت.

علت عدم تاثیر حکم صدر الذکر این امر است که ورشکستگی هر شخصی اعم از  شخص حقیقی یا حقوقی مستلزم تاجر بودن شخص است و بنا بر تعریف ماده ۲ قانون تجارت، تاجر کسی است که معاملات تجاری را بعنوان شغل معمول خود قرار داده باشد. این در حالی است که مدیر عامل شرکت، معاملات تجاری را بعنوان شغل معمول خود قرار نداده است اگر چه معاملات تجاری  انجام می دهد اما این معاملات را نه برای خود و بلکه برای شرکت و به نمایندگی از شرکت انجام می دهد و این موضوع سبب تاجر شناخته شدن مدیر عامل نخواهد شد.

حال اگر مدیر عامل شرکت در کنار شغل مدیریت عاملی شرکت، فعالیت های تجاری مستقل از شرکت داشته باشد و تاجر شناخته شود و در پرداخت دیون خود متوقف گردد می تواند مستقلاً ورشکسته شناخته شود و ورشکستگی وی سبب ورشکستگی شرکت نخواهد شد.

قطعا دریافت مشاوره حقوقی در امور مرتبط با شرکت ها می تواند ابهامات موجود در مسایل حقوقی شرکت را مرتفع نماید. احمدرضا فروزنده بعنوان وکیل تخصصی در امور شرکت، آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره در امور شرکت و یا بالطبع موضوع این مقاله، مشاوره در خصوص ورشکستی شرکت، به هم میهنان عزیز می باشد. برای ارتباط با موسسه وکالت ایشان، از شماره های ذیل سایت استفاده نمایید.

احمد رضا فروزنده جونقانی

احمد رضا فروزنده جونقانی

وکیل پایه یک دادگستری پس از گذراندن دوره کارشناسی در رشته حقوق قضایی در دانشگاه شهرکرد موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته حقوق بین الملل از دانشگاه puna university از کشور هند در پایه first class گردید و پس از اخذ پذیرش و گذراندن یک ترم از دوره دکتری در رشته حقوق تجارت بین الملل در دانشگاه مالزی به منظور خدمت به هم میهنان عزیز در زمینه وکالت در امور حقوقی و شرکتها به میهن عزیز بازگشت. با توجه به علاقه وافر به حقوق تجارت بین الملل و شرکتها چه از لحاظ تئوری و و چه از منظر عملی و مستعد بودن وی در این زمینه تمرکز خود را متوجه قبول وکالت به صورت تخصصی در امور حقوقی نموده و پس از کسب افتخار خدمت به هم میهنان عزیز و موفقیت در پرونده های حقوقی و شرکتها و همچنین مشاوره در شرکتهای متعدد بعنوان مشاوره حقوقی، اکنون افتخار این را دارد که ضمن ادعا در خصوص تخصص در قبول و انجام وکالت در امور حقوقی شرکت ها، امور حقوقی بازرگانی و قراردادها، خدمات حقوقی ورشکستگی شرکت ها، با سابقه مثبت و موثر و تسلط کامل به زبان انگلیسی رضایت کامل موکلین اسبق و امید به جلب رضایت موکلین آینده بتواند بصورت مفید و مؤثر آنگونه که مطلوب و مقبول مخاطبین باشد در خدمت هم میهنان عزیز باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *